Дім української культури

 Історія  Дому української культури

Будинок, в якому знаходиться зараз Дім української культури, був збудований в 1886 році. Він належав житомирському адвокатові й нотаріусу Івану Миколайовичу Філіппову. Спочатку він був дерев’яним. 

Але в 1903 році І. Філіппов реконструював його, перетворивши на шикарний особняк, який відзначається своєю витонченістю та елегантністю і є архітектурною перлиною нашого міста. Цей будинок належить до пам’яток архітектури місцевого значення. На його будівництво було витрачено чималі, на той час, кошти – до 100 тисяч рублів.

   

Виконаний цей двоповерховий будинок у стилі необароко. В такому ж стилі побудований ще один житомирський будинок біля костьолу, в якому знаходиться краєзнавчий музей.

  

Вілла перебувала у розпорядженні адвоката І. Філіппова до початку Жовтневого перевороту 1917 року, згодом вона стала власністю міського муніципалітету м. Житомира.

  

Спочатку тут відкрили радянську партійну школу, де вчителював, до речі, видатний український режисер Олександр Довженко. У 20-ті роки під час громадянської війни у будинку працював штаб першої кінної армії Будьонного. Пізніше у її приміщеннях відкрили загальноосвітню школу №22 і лише в середині 70-тих років ХХ ст. будівлю обладнали під РАГС, де молодята мали можливість зареєструвати свій шлюб.

     

За радянських часів будівлю планувалося добудувати з тильної сторони. Там, навіть, побудували стоянку для весільних автомобілів. Проте, з розпадом СРСР будівництво припинилося.

   

З 2010 року тут проводилася реконструкція, яка розпочалася з ремонту внутрішніх інтер’єрів і відновлення паркету, крім того, у будинку вирішили реставрувати дах і відновити фасад.

  

Палац Філіппова умовно поділяється на три частини: центральну частину з мансардою і два крила – ліве і праве. Стіни прикрашають аркові вікна, пофарбовані у благородний білий колір, а також – масивні колони, які підтримують портал над центральним входом і додають споруді неповторної величі.

  

Однак, внаслідок постійної зміни власників, інтер’єри будівлі сильно постраждали, тож від минулої розкоші майже нічого не залишилося.

  

21 квітня 2016 року в цій будівлі урочисто відкрили «Дім української культури».

  

Захід розпочався біля пам’ятника Т.Г. Шевченка народними танцями та співами хорової капели «Орея»  і  дитячого хору «Глорія». Також виступила народна артистка України Ніна Матвієнко. На відкритті були присутні представники органів державної влади, органи місцевого самоврядування, громадські та релігійні організації, школярі, студенти та просто перехожі.

  

Всі присутні стали свідками встановлення ще одного рекорду в Житомирі – декоративної скульптури ляльки-мотанки, створеної руками, яку презентували перед відкриттям «Дому української культури». Це найбільша лялька-мотанка в Україні, заввишки три метри п’ятдесят сантиметрів. Рекорд зафіксували представники «Книги рекордів України» та передали відповідний сертифікат.

  

Головною метою створення закладу є виховання патріотизму у молоді, розповсюдження ідеї українознавства, сприяння культурному, історичному та духовному розвитку, збереження національного надбання.

  

За традицією до маєтку першого запустили чорного кота Анатолія, потім зайшов міський голова Сергій Сухомлин, за ним священнослужителі, які освятили помешкання, а далі усі бажаючі.

   

На даний час, Дім української культури – унікальний презентаційно-виставковий комплекс камерного формату в м. Житомирі. Це – краса і розкіш міста, де панує атмосфера витонченості, стилю та затишку. Це серце, що задає ритм якісній культурній складовій житомирян.

Контактні дані  

Посада

П.І.Б.

Адреса

Телефон

Завідуюча підрозділом

Дідковська Т.В.

м. Житомир

вул. Велика Бердичівська, 61/18

(0412) 46 46 03

(096) 908 08 70

Організатор культурно-дозвільної діяльності

Пасічник Н.М.

Організатор екскурсій

Кучерук О.М.

Визначення  проектів та заходів щодо реалізації цілей та стратегії.

         

Проект « Мистецтво творити в Житомирі».

 Популяризація та підтримка культурної складової нашого міста   у різних видах мистецтва /музиканти та художники/ через організацію презентацій, виставок, різних форм заходів.

         

Соціально-культурний проект «Клуб дозвілля «Українські Мальви»

 Організація цікавого мистецького дозвілля творчих літніх людей та залучення до культурного життя рідного міста. Надання можливості літнім людям проявляти свої творчі здібності не зважаючи на вік та соціальне становище. Створення атмосфери для спілкування в творчому русі.

       

Просвітницький проект «Культурний аргумент»

 Організація та співпраця з навчальним закладами міста, громадськими інституціями,бізнесменами, краєзнавцями, істориками, творчою молоддю для виміру, розуміння та сучасного впровадження культурної складової  в різних сферах життя, сучасного перосмислення культурної спадщини українського народу. Організація різних форматів заходів, – культурно-просвітницькі лекторії,дискусійні клуби, конференції, прес-конференції, тренінги, майстер-класи, навчальні модулі тощо.

    

Історично-туристичний проект

      « Таємниці будинку Філіпова»

  • Історія будинку

а/ створити історичну базу самого будинку,  ретро фотографіями, підтвердженнням архівних данних, де головну увагу звернути на 19 століття

  • б/ Персоніфікація особи Філіппова як власника будинку/ аристократія, дворянство/
  • Фотовиставка /уривки з життя будинку/
  • Створення історії-міфу
  • Сприяння розповсюдження інформації у засобах СМІ
  • Проведення екскурсій

Проект « Мистецтво творити в Житомирі».      

 

Цілі. Популяризація та підтримка культурної складової нашого міста   у різних видах мистецтва /музиканти та художники/ через організацію презентацій, виставок, різних форматів заходів.

АНАЛІТИКА.

Виставки декоративно-прикладного мистецтва  та фотовиставки мали неймовірну популярність – близько 30 унікальних колекцій , з них наймасовіші  «Якби не війна», «Думки на полотні» Ю.Камишного, «Десь на Землі» С. Носка, «Розкіш літа» київських художників, «Народжені в Житомирі», «Співець Поліського краю» В. Шкуринського, експозиція « Відвага та любов самопосвяти О. Ольжича», «Минуле та майбутнє планети Земля» та інші, які відвідало 9680 житомирян.

Культурно-масові та розважальні проекти 

АНАЛІТИКА.

Відбулося близько 72 вистав і концертів художньої самодіяльності та професійних колективів. Зазначимо, що орієнтовані вони на різновікові категорії  –  «Українські мальви», Молодіжно-мистецька вечірка «Шевченко ореn-place», концерти Т. Компаніченка, В. Пашніка, Д.Долгова, І.Шинкарук, Польський камерний хор Ю.Зарембського  і т.д.

Просвітницький проект «Культурний аргумент»

ЦІЛІ.Організація та співпраця з навчальним закладами міста, громадськими інституціями, краєзнавцями, істориками, творчою молоддю для виміру, розуміння та сучасного впровадження культурної складової  в різних сферах життя, сучасного переосмислення культурної спадщини українського народу.

АНАЛІТИКА.

Культурно-освітні та розважальні заходи – презентації, форуми, тренінги,  урочисті церемонії та конференції, тематичні вечори, всього близько 156 на яких побувало близько 4992 відвідувачів. Було презентовано близько 15 нових книг, з них за В. Мойсієнко  – унікальна пам’ятка української мови/1607р/ «Лекарство» , Ю.Скороход « Занадто реально, щоб бути правдою», Т.Власюк «Порадницька гостина», В.Піддубний «Холодне серце» та ін.

Соціально-культурні проекти

Важливі соціальні заходи «Коли сміється дитина», «Дзвони Чорнобиля», «День соціальних працівників», «День медичних працівників», «Смак до життя», «Кава ділової жінки», «Ти особливий», «Дні толерантності» і т.д.

Майстер-класи до різдвяних та великодніх свят, майстер-класи “Енергетичний живопис”,  “Виготовлення солодощів”, “Виготовлення ляьки-мотанки”, психологічні майстер-класи, арт-терапія та глинотерапія, родинні заходи « Шоколадна країна», «Яблучний спас».

Проект «Мультикультурна проекція»

ЦІЛІ. Налагодження та сприяння дружніх стосунків між усіма культурами, через   налагодження інформаційної культурної комунікації між спільнотами міста.

Проведення заходів з міжнародного співробітництва та міжнародного обміну творчими досягненнями в рамках культурних програм, проектів для об’єднання і синергії зусиль на благо процвітання міста.